Odchudzanie

Redukcja tkanki tłuszczowej, a odchudzanie

redukcja tkanki tluszczowej

Osoby będące na diecie odchudzającej często sprawdzają swoją wagę, aby stwierdzić poczynione postępy. Warto jednak pamiętać, że to nie liczba straconych kilogramów odzwierciedla doskonały wygląd człowieka. Pomiędzy utratą wagi, a utratą tłuszczu jest znaczna różnica. Pierwsze pojęcie dotyczy zmniejszenia ogólnej masy ciała (mięśnie, woda, tłuszcz) natomiast drugie odnosi się jedynie do utraty tkanki tłuszczowej. Co ważne, to właśnie redukcja tkanki tłuszczowej jest najważniejsza dla zdrowia, jak i samej sylwetki.

redukcja tkanki tluszczowej

Redukcja tkanki tłuszczowej, a odchudzanie – jakie są różnice?

Po pierwsze należy wiedzieć, że znaczna część utraty wagi obejmuje nie tylko warstwy tkanki tłuszczowej, ale też znajdującą się w ciele warstwę beztłuszczową, w której skład wchodzi tkanka mięśniowa czy woda. Ponadto utracie i przyrostowi masy ciała towarzyszą pewne zmiany w obu tkankach. U osób z otyłością całkowita masa beztłuszczowa oraz mięśniowa jest większa aniżeli w przypadku osób o normalnej wadze. Dieta redukcyjna umożliwia utratę masy ciała, a więc tym samym zmniejszenie masy tłuszczowej oraz beztłuszczowej. U osób z prawidłową masą ciała udział utraty masy beztłuszczowej często wynosi nawet powyżej 35 procent całkowitej utraty wagi. Odzyskanie wcześniej zredukowanej masy ciała doprowadza do większego przyrostu tkanki tłuszczowej. U osób z nadwagą czy otyłością masa beztłuszczowa przyczynia się tylko do 20-30 procent całkowitej utraty masy ciała, natomiast odzyskanie masy ciała nie przeciwdziała odzyskaniu masy beztłuszczowej. Możliwości metaboliczne tkanek zależą też w dużej mierze od płci osoby, która chce zmniejszyć swoją wagę. Panowie mają zazwyczaj tendencję do utraty większej ilości masy beztłuszczowej aniżeli panie. Redukcja masy ciała wywołana dietą u osób z otyłością doprowadza do korzystniejszego stosunku masy beztłuszczowej do masy tłuszczowej.

Co pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej?

W redukcji tkanki tłuszczowej niezwykle ważną funkcję pełni odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w średnio i wysokiej jakości białka, które są potrzebne do utrzymania właściwego stosunku masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Nie można też zapominać o uwzględnieniu w diecie odpowiedniej ilości mikroskładników. Pod żadnym pozorem nie można całkowicie zrezygnować z tłuszczy czy węglowodanów, gdyż są one potrzebne do prawidłowego działania organizmu. Dobrym sposobem na redukcje nie jest też w żadnym razie głodówka. Niskokaloryczne diety doprowadzają do efektu jojo, zaburzeń metabolicznych, jak i skutkują poważnymi deficytami. W redukcji tkanki tłuszczowej istotne jest też odpowiednie nawodnienie, w ilości co najmniej 30-40ml/ kg. Ważnym elementem w redukcji tkanki tłuszczowej jest też oczywiście trening. Aby zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, najlepiej zdecydować się na trening siłowy i aero/interwałowy.

redukcja tkanki tluszczowej a odchudzanie

Co pomaga w odchudzaniu? 

W odchudzania pomaga przede wszystkim ruch. Osoba będąca na diecie odchudzającej powinna więc pamiętać o aktywności w ciągu dnia. polecane są wszelakiej maści sporty. W odchudzaniu pomogą zwykłe spacery, bieganie, jazda na rowerze. Warto też pamiętać o treningu siłowym, który wzmacnia ciała i przeciwdziała utracie masy mięśniowej. Nie należy natomiast przesadzać z treningiem cardio oraz suplementami takimi jak spalacze tłuszczu. Jeśli chodzi o dietę, należy z niej wyeliminować produkty wysoce przetworzone, fast foody, słone przekąski czy słodycze. Dieta musi być dobrze zbilansowana i dobrana indywidualnie pod daną osobę. Układając jadłospis należy wziąć pod uwagę płeć, masę ciała, rodzaj pracy, codzienną aktywność. Dobrze, jeśli, plan diety i treningu ułoży specjalista. Odchudzanie jest długotrwałym procesem, który wymaga cierpliwości.