Odchudzanie

Aktywność spontaniczna – dlaczego jest ważna?

aktywnosc spontaniczna spacer

Aktywność w życiu każdego z nas jest bardzo ważna. Człowiek jest stworzony do ruchu, dlatego siedzący tryb życia sprzyjać może wielu schorzeniom i problemom ze zdrowiem. Co ciekawe, w codziennym życiu spore znaczenie ma także aktywność spontaniczna. Wykonujemy ją często na co dzień, nawet nie zdając sobie sprawy z jej dobrodziejstw. Czym jest aktywność spontaniczna? Jakie ma zalety? 

Czym jest aktywność spontaniczna?

Aktywność spontaniczna nie jest celowa, nie ma danego tempa, czy też ilości powtórzeń. Podejmujemy ją praktycznie każdego dnia, przy czym wiele zależy od stylu życia i własnych upodobań. Z tym pojęciem wiąże się także Neat, czyli wydatek energetyczny wytworzony poprzez aktywność spontaniczną. Pamiętajmy o tym, że za pojęciem aktywności spontanicznej stoi sprzątanie, wchodzenie po schodach, śpiewanie, pisanie, śmiech, spacerowanie z psem, odśnieżanie auta i wiele innych czynności. Warto wiedzieć, że wydatek energetyczny zwiększa się aż trzykrotnie w trakcie stania. 

aktywnosc spontaniczna spacer

Dlaczego warto korzystać z aktywności spontanicznej?

Regularne korzystanie z aktywności spontanicznej ma wiele zalet. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko zawału, poprawi funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i pozwala zwiększyć deficyt energetyczny. Nie każdy wie, że aktywność spontaniczna wpływa na zwiększenie tego deficytu od 200 do 2000 kcal na dzień. Rekreacyjne ćwiczenia z kolei pomagają nam spalić ok. 200-400 kcal.

Zazwyczaj wydaje nam się, że podczas siłowego treningu spalamy mnóstwo kalorii. Niestety jest to mit, a zdrowy styl życia rozpocząć warto od różnorodnych aktywności. Jeśli dochodzi do przyrostu masy ciała, często jest to związane ze zbyt niską aktywnością w ciągu dnia. Można być osobą bardzo aktywną nawet bez treningów na siłowni. Zadbanie o odpowiednią ilość ruchu pozwoli zredukować tkankę tłuszczową. Postawmy na to, co lubimy – spacery z rodziną, sprzątanie domu, zabawny taniec w zaciszu domowym.

Czy aktywność spontaniczna to Neat?

Owszem, Neat jest spontaniczną aktywnością fizyczną. Podczas aktywności wykonuje się określoną liczbę kroków lub ruchu niekontrolowane. Te czynności z pozoru wydają nie niewymagające, jednak są istotne w procesie kształtowania naszej sylwetki. 

Razem z pożywieniem dostarczamy organizmowi składniki odżywcze oraz energię. Ta druga kwestia decyduje o tym, czy nasza dieta jest w normie, ma zbyt duże wartości, czy też zbyt małe. W efekcie można doprowadzić do utraty tkanki tłuszczowej lub nabrania masy ciała. Oczywiście dla wielu osób wystarczające jest utrzymanie aktualnej wagi. Całkowity wydatek energetyczny to ilość energii, jaką nasz organizm wydatkuje w ciągu całego dnia. Co ciekawe, CPM to kwestia indywidualna i zależy głównie od termicznego efektu jedzenia, podstawowej przemiany materii, czy też wydatku energetycznego dotyczącego aktywności fizycznej. 

aktywnosc spontaniczna zabawa z dzieckiem

Rodzaje aktywności spontanicznej

Bardzo często nawet nie wiemy o tym, że podejmujemy aktywność spontaniczną. Jakie rodzaje aktywności tego typu są najpopularniejsze? Wśród nich wymienić można:

  • Chodzenie
  • Sprzątanie
  • Zmywanie naczyń
  • Wchodzenie po schodach
  • Prasowanie
  • Praca w ogrodzie
  • Spacer z psem
  • Zabawa z dzieckiem 
  • Ruszanie nogami podczas siedzenia
  • Gestykulowanie itp. 

Jak widać, istnieje wiele różnorodnych rodzajów spontanicznej aktywności. Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na to, jak dobry wpływ na organizm ma Neat. Prowadzenie siedzącego trybu życia raczej nie wyjdzie nam na dobre, dlatego warto zwracać uwagę na częstsze podejmowanie aktywności w codziennym życiu.