Odżywianie

Czy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?

sniadanie najwazniejszy posilek dnia

Śniadanie stanowi źródło około 25% całodziennego zapotrzebowania kalorycznego dorosłego człowieka. Jego pominięcie przyczynia się nie tylko do niezbilansowania potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu energii, ale też do niedoboru składników odżywczych. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że pierwszy posiłek jest pomijany lub spożywany za późno. Wszystko ze względu na pędzący tryb życia oraz brak czasu na jego przygotowanie. Jak spożycie pełnowartościowego śniadania wpływa na resztę dnia? Kiedy należy spożyć śniadanie? Sprawdź!

Śniadanie – kto, co i kiedy je o poranku?

Pomimo tego, że codzienny pośpiech nie sprzyja przyrządzaniu śniadania, większość Polaków deklaruje, że dba o to, aby zjeść pierwszy posiłek przed wyjściem z domu. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez CBOS w roku 2014 wynika, że aż 79% osób ankietowanych spożywa śniadanie każdego dnia. Jedynie 5% przyznaje się z kolei, że nie jada go wcale. 

sniadanie najwazniejszy posilek dnia

Opracowane dla McDonald’s Polska badania pochodzące z roku 2018 wskazują z kolei, że śniadania spożywa jeszcze większy odsetek ankietowanych, bo aż 83%. 6% z kolei całkowicie unika posiłku. Są to osoby, które nie mają apetytu bądź czasu na przygotowanie posiłku w wieku od 35 do 44 lat. 83% osób spożywających śniadania deklaruje, że najczęściej jest to pieczywo, 63% mówi, że najchętniej do śniadania pije herbatę, a 55% wskazuje, że najczęściej wybiera jajka, wędliny i sery. Ponad 80% z nich przyrządza śniadania wytrawne, a jedynie 11% woli śniadania słodkie. Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że śniadanie jest dla nich najważniejszym posiłkiem dnia. Mimo tego, jedynie połowa spożywa go przed rozpoczęciem codziennych obowiązków. Druga połowa przyznaje, że spożywa pierwszy posiłek bliżej południa.

Najbardziej szczegółowych danych dostarcza badanie marki Nutella. Wynika z niego, że ankietowani, którzy jedzą śniadania wybierają najchętniej:

  • w 73% kanapki z wędliną,
  • w 59% kanapki z żółtym serem,
  • w 46% kanapki z serkiem wiejskim bądź twarożkiem,
  • w 36% dania na ciepło,
  • w 24% kanapki z dżemem lub słodkim kremem,
  • w 21% płatki śniadaniowe lub zupy mleczne. 

Śniadanie a reszta dnia

Nie podlega wątpliwości, że śniadanie jest traktowane przez większość osób jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Czy jest to jednak prawda? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre badania wskazują na to, że nie ma dowodów, iż brak posiłku wyraźnie wpłynąłby na przyrost lub zmniejszenie masy ciała czy przemianę materii. Z drugiej jednak strony wiele badań wskazuje na to, że niejedzenie śniadań może prowadzić do rozwoju wielu ciężkich chorób. Opuszczanie posiłku wiąże się bowiem ze znacznym wzrostem oksydacji tłuszczów oraz poposiłkowym zwiększeniem stężenia insuliny, co może przełożyć się na rozwój problemów metabolicznych. 

Jedno jest pewne – śniadanie dostarcza energii oraz wielu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu już od rana. Najlepiej, aby posiłek stanowił około 25-30% całodziennego zapotrzebowania kalorycznego, a w tym mniej niż 30% tłuszczy, więcej niż 20% białka, a także od 55 do 75% węglowodanów.

Czy trzeba jeść śniadanie?

Pierwszy posiłek należy spożywać codziennie, jednak to, o której godzinie zjemy śniadanie, jest kwestią indywidualną. Najłatwiej jest ocenić to poprzez obserwację własnego organizmu. Jeżeli nie zjemy śniadania od razu po przebudzeniu, w wyniku czego jesteśmy osłabieni i nie mamy siły wykonywać codziennych obowiązków, jest to zła droga. Jeżeli jednak po przebudzeniu czujemy się dobrze, nie odczuwamy głodu i mamy energię do działania, śmiało możemy zjeść śniadanie w późniejszych godzinach, będąc w pracy czy w szkole.