Odżywki białkowe

Odżywki białkowe to suplementy diety, które zawierają białko pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Są one często stosowane w celu uzupełnienia diety w białko lub zwiększenia spożycia tego składnika, szczególnie przez osoby aktywne fizycznie lub uprawiające sporty siłowe. Odżywki białkowe mogą być również stosowane jako uzupełnienie diety u osób, które chcą zwiększyć spożycie białka lub uzupełnić braki w swoim jadłospisie. Odżywki białkowe mogą być dostępne w różnych formach, takich jak proszki, kapsułki, batony proteinowe i inne. Istnieje wiele różnych rodzajów odżywek białkowych, w tym odżywki białkowe pochodzenia mlecznego (np. kazeina, izolat białka serwatkowego), odżywki białkowe pochodzenia roślinnego (np. izolat białka soi, izolat białka ryżowego) oraz odżywki białkowe mieszane (np. koncentrat białka mleka i białka soi). Każdy z nich ma odrobinę inne właściwości i może być odpowiedni dla różnych potrzeb i preferencji żywieniowych.

Wyświetlanie 1–24 z 77 wyników

Genius Nutrition Whey-X5 900/2000 g

135,00 239,00 

Genius Nutrition Isolate-X5 2000 g

295,00 

Activlab AKSYLLAB Prawilne Białko Vege 700g

59,99 

7Nutrition Whey Isolate 90 500g

89,00 

ActivLab 100% Whey Premium 500g

59,90 

Activlab Soja Pro 500g

34,90 

5x 6PAK 80 Whey Protein 908g+shaker+pillbox

399,00 

Nutrend Whey Protein 100% 2250 g

179,00 

Activlab Muscle Up Protein 700g

74,90 

Właściwości odżywek białkowych

Odżywki białkowe są popularnym suplementem diety wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Są one źródłem białka, które jest podstawowym składnikiem budulcowym mięśni. Białko pomaga w regeneracji i budowaniu masy mięśniowej, a także wspiera utrzymanie zdrowej wagi ciała.

Rodzaje odżywek białkowych

Najpopularniejsze rodzaje to hydrolizaty białka i izolaty białka, które są w różny sposób przetworzone (wyekstrahowane) i zawierają proteiny pochodzące z produktów mlecznych lub mięsa, ryb czy nawet produktów roślinnych. Z uwagi na nieco inny sposób przetwarzania produkty te są trawione w ludzkim organizmie z innym tempem. Hydrolizat szybciej (zalecany zaraz przed lub zaraz po treningu), izolat wolniej (zalecany bezpośrednio przed dłuższym, kilkugodzinnym okresem bez pożywienia – czyli na przykład przed pójściem spać).

Działanie odżywek białkowych

Odżywki białkowe dostarczają organizmowi aminokwasy, które są niezbędne do syntezy białek. Białka są podstawowym składnikiem budulcowym mięśni, a także są potrzebne do produkcji enzymów, hormonów i innych substancji. Suplementacja odżywkami białkowymi może pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej i siły, a także w poprawie regeneracji mięśni po treningu.

Dawkowanie odżywek białkowych

Dawkowanie odżywek białkowych zależy od celu, w jakim są stosowane, a także od wagi i poziomu aktywności fizycznej osoby. Zwykle zaleca się spożycie 1-2 porcji odżywki białkowej dziennie, w zależności od potrzeb organizmu. W przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie zwiększenie spożycia białka może być korzystne dla zwiększenia masy mięśniowej i poprawy regeneracji mięśni.