Suplementacja, Trening

Kreatyna – czym się charakteryzuje, jakie są rodzaje kreatyny, którą z nich wybrać?

kreatyna mozliwosci treningowe i uzyskac lepsze efekty

Każdy kto na poważnie podchodzi do treningu szuka dla siebie takich rozwiązań, dzięki którym efekty realizowanych działań treningowych będą jak najlepsze. Wśród tych propozycji, po które sięgamy znajdują się różnorakie suplementy wspierające trenujących. Wśród nich znajduje się również kreatyna, która zostanie bliżej przedstawiona w poniższym wpisie. Dowiecie się z niego czym jest kretyna, jakie są jej rodzaje oraz jak działa. 

Kreatyna – co to za związek?

Kreatyna to związek, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest to kwas karboksylowy, który ma udział w metabolizmie energetycznym organizmu. W czystej postaci można ją znaleźć w produktach zwierzęcego pochodzenia takich jak wołowina, łosoś, dorsz, tuńczyk czy krewetki.

Działanie jakie wykazuje kreatyna

Kreatyna jest związkiem, który ma wpływać na szybszy przyrost masy mięśniowej oraz ma zagwarantować poprawę wydolności. Dzięki kreatynie będzie można uzyskać optymalizację wykorzystania energii mięśniowej, dzięki temu, że zmniejsza się wykorzystywanie glikogenu. Stosowanie kreatywny daje szanse na 1-2 powtórzenia ćwiczeń w ciężkim treningu, a jednocześnie wpływa na to, że regeneracja mięśni jest szybsza. Dzięki zastosowaniu kreatyny uzyskać można również zatrzymanie płynów w mięśniach i dzięki temu będą one bardziej masywne. Jeśli kreatyna jest przyjmowana regularnie będzie można uzyskać zwiększenie masy ciała od 1 do 3 kg.

Dostępne rodzaje kreatyny

Kreatyna to związek, który w formie suplementów dostępny jest w kilku różnych formach. My skupimy się tutaj na trzech najbardziej popularnych rodzajach kreatywny: monohydracie kreatyny, jabłczanie kreatyny oraz cytrynianie kreatyny.

Monohydrat kreatyny

To najbardziej popularna forma, która sprawdza się w przypadku osób początkujących, które zaczynają swoją przygodę z suplementami. Taka formuła to połączenie w jednej cząsteczce wody i kreatyny. Sięgnięcie po taki suplement ma być skutecznym sposobem na to, by zwiększać siłę, wytrzymałość i budować masę beztłuszczową. Dodatkowo monohydrat ma również wpływać na lepszą regenerację po treningach. Specjaliści podkreślają, że to właśnie monohydrat najlepiej sobie radzi z dotarciem do tkanki mięśniowej.

Jabłczan kreatyny

To kolejna opcja dostępnej kreatyny, gdzie jej cząstka łączona jest z kwasem jabłkowym. To forma, która ma wykazywać większą wydajność, ponieważ suplement jest równomiernie uwalniany. Jednocześnie jabłczan jest droższy, ale pozwala wykazać większą stabilność niż monohydrat.

Cytrynian kreatyny

To połączenie jednej cząstki kreatyny z trzema cząsteczkami kwasu cytrynowego. Taka kreatyna ma za zadanie utrzymać siłę w trakcie ćwiczeń i poprawić przyrost masy mięśniowej. Istotnym zadaniem jest również zdecydowana poprawa zdolności organizmu do regeneracji.

Jaką kreatynę wybrać i jaką ją suplementować?

Sięgnięcie po kreatynę to szansa na to, by poprawić możliwości treningowe i uzyskać lepsze efekty. Na ich pojawienie się trzeba najczęściej czekać kilka tygodni i zakłada się, że utrzymanie efektów wymaga stałego stosowania kreatyny. Najczęstszy wybór to monohydrat, jeśli jednak ktoś chce uzyskać lepsze efekty może sięgać po jabłczan, który może być wydajniejszy. Zakłada się, że dawka kreatyny powinna być na poziomie około 0,1 grama na każdy kilogram masy ciała. W ten sposób mięśnie otrzymują potrzebne im paliwo i jednocześnie wprowadza się suplementację w takiej dawce, która sprawi, że będzie można liczyć na rozbudowę mięśni a także lepszą regenerację organizmu po wykonanym treningu.